Bratislava 23. srpna (zpravodaj ČTK) – Koaliční krize na Slovensku, kterou před více než dvěma týdny vyvolalo vypovězení koaliční smlouvy jednou ze tří vládních stran, ochromilo jednání kabinetu. Místo pravidelného zasedání vlády dnes ministři netradičně formou oběžníku rozhodovali pouze o jednom bodu.

Slovenská národní strana (SNS), která koaliční smlouvu vypověděla, podle dřívějších informací požádala o odklad jednání kabinetu a oznámila, že schůze se její ministři nezúčastní. Premiér Robert Fico navzdory tomu jednání kabinetu svolal. Do programu se ovšem dostalo jen jednání o postoji vlády k připravované unijní směrnici o vysílání pracovníků, byť původně měli ministři projednat například i návrh na poskytnutí pobídek investorům.

Členové kabinetu se nakonec na společném zasedání v budově úřadu vlády nesešli, ale o zmiňovaném bodu rozhodli „per rollam“, tedy formou oběžníku. Podle mluvčí premiéra materiál podpořili i ministři za SNS.

Vztahy ve vládní koalici se ještě více vyostřily minulý týden, kdy premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Fico před médii vybídl k odchodu ministra školství Petera Plavčana. Důvodem byla podezření z netransparentního rozdělování evropských dotací. Plavčan, kterého do funkce navrhla SNS, demisi původně odmítal. Po souhlasu šéfa SNS a předsedy parlamentu Andreje Danka rezignaci nakonec oznámil, z postu ministra by Plavčan měl odejít koncem srpna.

Danko týdenníku Plus 7 dní řekl, že mnozí členové SNS jsou pro odchod z vlády, byť sám věří v možnost dohody. Stěžoval si také, že mu premiér na společných jednáních neoznámil požadavek na demisi ministra školství.

Urovnat vztahy ve vládní koalici, která vzešla z loňských parlamentních voleb, by se lídři stran Směr-SD, SNS a Most-Híd měli pokusit v pátek. Mezitím SNS a Směr-SD prostřednictvím tiskových prohlášení ohlašovaly své návrhy, které chtějí prosadit v ekonomické či sociální oblasti nebo při potírání korupce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner