Praha 13. března (ČTK) – Po dnešním jednání kabinetu se sejdou lídři ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Premiér a znovuzvolený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se chce na koaliční radě znovu ptát, jak finanční správa prověřila zdanění výnosů z korunových dluhopisů. Současný ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v minulosti koupil od společnosti Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Zástupci vládních stran mají kromě toho probírat i některé chystané zákony.

Babiš už dříve Sobotkovi napsal, že daňová správa se kontrolou možných daňových úniků v této souvislosti zabývat nebude. Sobotka to považuje za nedostatečné. Podle sněmovního rozpočtového výboru existuje podezření, že při emisích dluhopisů mohli někteří emitenti a jejich vlastníci zneužít daňové zákony.

Babiš dluhopisy koupil za téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš také čelil podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz, což ale odmítl. V pátek svoje tvrzení podložil dvěma zprávami auditorů.

Lidovci dnes chtějí s koaličními partnery probrat přípravu stavebního zákona, zahraniční rozvojovou pomoc či koncepci rodinné politiky. Sociální demokraté plánují debatu o otevírání trhu veřejných služeb v přepravě cestujících v oblasti dálkové a nadregionální dopravy. Hnutí ANO počítá s připomínkami k návrhům zákonů o státní sociální podpoře, zaměstnanosti a důchodovém pojištění z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Chtějí jednat také o chystané novele zákona o rozpočtovém určení daní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner