Vítězné ANO s ČSSD a ODS podepíšou koaliční smlouvu v Olomouckém kraji v pondělí ráno. ČTK to dnes sdělila mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Hejtmanem by podle dohody měl být lídr ANO Oto Košta. Koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu většinu 30 hlasů.

Vyjednávači stran dohodu uzavřeli v týdnu, přes víkend ji projednávaly stranické orgány. Podle dohody by vítěznému ANO mělo v jedenáctičlenné krajské radě připadnout šest míst, tři obsadí druhá ČSSD a dva zástupce má mít ODS. Vyjednávači se dohodli na tom, že hejtmanem bude Košta a jeho prvním náměstkem lídr ČSSD Jiří Zemánek.

Návrh koaliční smlouvy počítá s tím, že počet hejtmanových náměstků vzroste z dosavadních šesti na sedm. ANO a ČSSD by měly mít po třech náměstcích a ODS jednoho.

Podle návrhu koaliční smlouvy by hnutí ANO mělo mít ve vedení Olomouckého kraje na starost dopravu, životní prostředí, sport, kulturu a volný čas a jeho hejtman sociální oblast. ČSSD kromě financí připadlo i školství a regionální rozvoj a ODS zdravotnictví.

Na koaliční spolupráci se krátce po volbách dohodlo ANO s ČSSD. Jejich zástupci poté jednali s ODS a také s KDU-ČSL, která je součástí Koalice pro Olomoucký kraj. ANO s ČSSD nakonec daly přednost ODS.

V novém zastupitelstvu Olomouckého kraje má ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj bude mít sedm mandátů. Šesti zastupiteli bude disponovat hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. Předchozí čtyři roky v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner