Britská nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) si dnes zvolila nového předsedu. Henry Bolton se stal jejím pátým šéfem v průběhu posledních deseti měsíců, upozornila britská zpravodajská televize Sky News. Bývalý voják Bolton zvítězil v souboji s šesti dalšími kandidáty, ačkoli patřil spíše mezi outsidery. Některé výraznější osobnosti se ale projevily jako kontroverznější a hrozilo u nich, že vyvolají vnitrostranické boje vedoucí až k rozpadu UKIP. Favoritkou byla podle briských médií Anne Marie Watersová, která netají svůj ostře protiislámský postoj.

V červnu z čela UKIP odešel Paul Nuttall, a to po zveřejnění výsledků předčasných parlamentních voleb, v nichž jeho strana nezískala žádný mandát. Strana, jež stála v čele boje za odchod Británie z Evropské unie, utrpěla v posledních volbách citelnou ránu, když oslovila jen 600.000 voličů. V předchozích volbách jich byly čtyři miliony. Nuttall tehdy prohlásil, že po volebním „kolapsu“ musí strana vstoupit do nové éry.

UKIP ani v předchozím parlamentu neměla žádného zvoleného zástupce. Svého jediného poslance v Dolní sněmovně ztratila v březnu, když poslanec Douglas Carswell stranu opustil a stal se nezávislým.

Europoslanec Nuttall stál v čele UKIP od loňského listopadu. Nahradil charismatického Nigela Farage, jenž odstoupil v červenci poté, co dosáhl svého dlouholetého cíle, tedy odhlasování odchodu Británie z Evropské unie.

Bolton má nyní před sebou nelehký úkol zastavit rozklad strany, která hledá nový smysl své existence.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner