Venezuelská vláda vyjádřila znepokojení nad možným podpisem dohody o vojenské spolupráci mezi sousední Kolumbií a Severoatlantickou aliancí. Caracas tvrdí, že kolumbijský prezident Juan Manuel Santos sbližováním s NATO porušuje dohody v rámci latinskoamerických organizací. Bogotá očekává od NATO podporu při udržování míru po vyjednaném příměří s levicovými povstalci z FARC.

Podle venezuelské socialistické vlády prezidenta Nicoláse Madura představuje partnerství Kolumbie s NATO porušení ústní úmluvy, kterou údajně v roce 2010 uzavřel prezident Santos se svým tehdejším venezuelským protějškem Hugem Chávezem. Caracas také uvedl, že vyjednávaní Bogoty s NATO porušuje dohody, které Kolumbie podepsala v rámci Unie jihoamerických národů (UNASUR) a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC).

Santos minulý pátek ohlásil, že NATO souhlasilo s dohodou o vojenské spolupráci, která má pomoci konsolidovat situaci v Kolumbii po uzavření příměří s povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Za ukončení více než půlstoletého konfliktu s FARC získal Santos letos Nobelovu cenu za mír.

Velitel kolumbijských ozbrojených sil se loni v říjnu zúčastnil konference NATO v rumunské metropoli Bukurešti. V červnu 2013 podepsala Kolumbie v Bruselu dohodu s NATO o výměně informací. K tomuto kroku tehdy vyjádřily výhrady kromě Venezuely i Bolívie, Brazílie, Ekvádor a Nikaragua, podle nichž Bogotá ohrozila stabilitu v regionu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner