Bogotá/Haag 24. června (ČTK) – Kolumbijská levicová povstalecká skupina Vojsko národního osvobození (ELN) propustila dva nizozemské novináře, které unesla začátkem tohoto týdne. Informaci o jejich propuštění potvrdila kancelář kolumbijského ombudsmana i nizozemské ministerstvo zahraničí, informovala dnes agentura AFP. Oba jsou v dobrém zdravotním stavu.

„ELN dva nizozemské novináře předala delegaci ombudsmana … v departamentu Norte de Santander,“ uvedla kancelář ombudsmana na svém twitterovém účtu. Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders uvítal „dobrou zprávu“ o propuštění žurnalistů.

„Bylo to těžké, ale naši únosci byli velmi milí, chovali se s respektem,“ řekl podle agentury DPA 62letý novinář Derk Johannes Bolt. Televize KRO-NCRV pro niž žurnalisté pracují, uvedla, že za jejich propuštění nebylo zaplaceno žádné výkupné.

ELN od letoška jedná s vládou o míru. Tyto rozhovory ale zatím nepokročily mimo jiné právě proto, že některé jednotky povstalců pokračují v únosech, prostřednictvím kterých pak financují svoji činnost.

Dva Nizozemci, novinář Bolt a kameraman Eugenio Follender (58), byli uneseni na severu Kolumbie u hranic s Venezuelou v pondělí. Podle kolumbijského tisku pátrali po biologické matce kolumbijské dívky, kterou před lety adoptovali rodiče z Nizozemska.

Ultralevicová skupina ELN má nyní asi 1500 bojovníků a je poslední činnou gerilou v Kolumbii. Větší povstalecká skupina FARC s vládou loni uzavřela mírovou dohodu, na jejímž základě by právě tento měsíc mělo skončit odzbrojování jejích členů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner