Bogotá 10. srpna (ČTK) – Kolumbijská povstalecká organizace Vojsko národního osvobození (ELN), která v současné době jedná s vládou o míru, zřejmě příští měsíc dočasně vyhlásí příměří kvůli návštěvě papeže Františka. Uvedl to dnes hlavní vyjednávač guerilly Pablo Beltrán, napsala agentura Reuters.

Kolumbijská vláda prezidenta Juana Manuela Santose vede v současné době s ultralevicovou ELN mírové rozhovory v ekvádorské metropoli Quito. Jednání se však konají, aniž by bylo vyhlášeno příměří. Podle Beltrana ELN vyhlásí jednostranné příměří, pokud strany do příjezdu papeže nedospějí k dohodě.

„Budeme se snažit, aby příměří bylo oboustranné, pokud to nebude možné, zvážíme jednostrannou akci,“ cituje agentura Beltrana.

Podle Reuters čítá dnes ELN asi 2000 bojovníků a je poslední činnou povstaleckou organizací v Kolumbii. ELN vznikla v roce 1964 a inspirovala se revolucí na Kubě. Santos požaduje, aby ozbrojenci přestali unášet civilisty a útočit na ropné infrastruktury. Skupina však tvrdí, že se pouze brání proti útokům kolumbijské armády.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner