Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý budou mezi těmi, koho si v úterý vyslechne sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů. ČTK to dnes potvrdil předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). Posteskl si nad tím, že si komise, která chce výslechy dokončit tento měsíc, stále nemůže vyslechnout státní zástupce a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

„Vyjadřuji znepokojení nad tím, že stále nebyli zbaveni mlčenlivosti pro výslech před komisí ministr Pelikán, nejvyšší státní zástupce (Pavel Zeman) a vrchní státní zástupci v Praze a Olomouci,“ uvedl předseda komise. Poukázal na to, že všichni ostatní svědci už mlčenlivosti zbaveni byli.

Komise zřízená z podnětu ČSSD má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

Podnětem ke vzniku komise byly nahrávky ze schůzky šéfa ANO a bývalého vicepremiéra Andreje Babiše s bývalým novinářem z jeho deníku Markem Přibilem, podle nichž od něj mohl dostat dokumenty z vyšetřovacích spisů. Babiš ale opakovaně popřel, že by měl někdy k dispozici takzvaný živý policejní spis, a obdobně se vyjádřil i Přibil.

Komise chce příští úterý vyslechnout také bývalého náměstka ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušana Brunclíka. Jeho výslech v kauze policejních úniků byl podle zveřejněných nahrávek předmětem rozhovorů mezi Babišem a Přibilem. Dalším předvolaným je novinář Janek Kroupa, na jehož roli z hlediska získávání a zveřejňování některých informací Přibil poukazoval.

Komise se chce zabývat také úniky informací v korupčním případu v Olomouckém kraji Vidkun, dotační kauze na ministerstvu školství nebo nakládáním se spisem v případu těžební společnosti OKD. Kvůli tomu by měl před komisi předstoupit na některé z jejích dalších schůzí i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner