Praha 8. prosince (ČTK) – Širší vedení KSČM dnes vyhodnotí výsledky povolebních vyjednávání, jak je vede tým předsedy Vojtěcha Filipa. Zabývat se komunisté zřejmě budou i plánem na další kola jednání s vítězem voleb – hnutím ANO. Výkonný výbor může dát Filipovi mandát, podmínky pro případnou podporu menšinového kabinetu, který skládá premiér a šéf ANO Andrej Babiš, už nicméně KSČM formulovala. Tichou podporu vznikající vlády KSČM připustila pouze v mimořádné situaci. Při rozhodování o Sněmovně ale hlasovala spolu s ANO a SPD.

O vládní spolupráci se všemi stranami chce Babiš jednat na základě připravovaného programového prohlášení v týdnu od 18. prosince. Menšinový kabinet, který jmenuje prezident Miloš Zeman ve středu, plánuje požádat Sněmovnu o důvěru začátkem nového roku.

Termín zasedání mohli využít kandidáti na prezidenta k oslovení strany o případnou podporu. Na rozdíl od situace před pěti lety, kdy přišli o hlasy voličů KSČM požádat osobně na zasedání výkonného výboru strany nynější prezident Miloš Zeman a sociální demokrat Jiří Dienstbier, letos žádný kandidát zatím zájem o prezentaci nepožádal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner