Praha 10. května (ČTK) – Komunisté by chtěli podnítit schůzi k vyslovení nedůvěry vládě. Žádost o její svolání mají připravenu, muselo by ji podepsat nejméně 50 poslanců. Ve Sněmovně to dnes v rámci schůze k nahrávkám s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) oznámil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Koaliční vláda podle Filipa vyčerpala svou shodu na „odstranění zla, kterou tady napáchala vláda pravice“. Sněmovna by měla podle něho vyzvat kabinet k tomu, aby odstoupil jako celek, což by ale neudělal. „Udělejme to my usnesením Sněmovny, že vláda nemá důvěru,“ uvedl Filip.

Listina bude k podpisu podle předsedy klubu KSČM Pavla Kováčika do začátku příštího týdne. Komunistická frakce má 33 členů. Aby předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD) musel mimořádnou schůzi k vyslovení nedůvěry vládě svolat, pod žádost by se muselo podepsat ještě nejméně dalších 17 poslanců.

Aby vláda padla, muselo by se pro nedůvěru aktivně vyslovit nejméně 101 poslanců, tedy nadpoloviční většina všech členů Sněmovny.

Filip podotkl, že ač dnes dolní komora jedná o tom, že předsedové koaličních stran Bohuslav Sobotka (ČSSD), Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) spolu nejsou schopni diskutovat, v zasedacím sálu není ani jeden z nich. Komunisté pak neprosadili návrh, aby dolní komora dnešní debatu přerušila do jejich přítomnosti a do přítomnosti ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner