Vyjednavači KSČM a hnutí ANO zatím nenašli shodu na formulacích programového prohlášení vlády týkajících se přípravy zákona o obecném referendu a také požadavku KSČM na omezení vojenských zahraničních misí pouze na ty, které schválí OSN. Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes novinářům řekl, že komunisté trvají dál na tom, aby veřejnost měla možnost vyjadřovat se v referendech k zahraničněpolitickým otázkám. Omezení misí považuje za jednu z nejtěžších kapitol jednání s hnutím ANO.

Komunisté hodlají případnou druhou vládu šéfa ANO Andreje Babiše tolerovat, ať už v ní budou pouze zástupci ANO, nebo půjde o menšinový kabinet ČSSD a ANO. Sociální demokraté o programu s ANO jednají. Filip očekává, že v blízké době zasednou nad programem strany ve třech.

Přijetí zákona o referendu je podle Filipa pro komunisty zásadní věcí, očekává, že se ke stranám prosazujícím všelidová hlasování přidají i Piráti. Dosud o parametrech zákona jednali ANO, SPD a komunisté, sociální demokraté předložili už dříve svůj návrh. „Budeme jednat i s těmi dalšími dvěma stranami (SPD a Piráti) tak, abychom došli ke konsenzu, aby to prošlo nejen Sněmovnou, ale i třemi pětinami Senátu,“ uvedl Filip. Za zásadní považuje, aby v referendech mohli lidé rozhodovat i o zahraniční politice, což ANO odmítá.

Také podle návrhu zákona o referendu z pera sociální demokracie by lidé nemohli hlasovat například o vystoupení z Evropské unie nebo ze Severoatlantické aliance. Místopředseda ČSSD Jiří Zimola ale ve čtvrtek v Právu možnost všelidového hlasování o setrvání ČR v EU připustil.

„To je zásadní věc, to přece není otázka, že bude hned referendum o vystoupení z EU. Může být například referendum o tom, jaké parametry má vláda uplatňovat vůči změně lisabonské smlouvy,“ uvedl Filip. Možnost takového hlasování by podle něj dala českým vyjednavačům na evropském poli silný mandát.

Pokud jde o zahraniční mise, Filip zopakoval, že KSČM jasně preferuje, že jediným, kdo je oprávněn rozhodnout o vyslání vojáků do míst konfliktů, je Rada bezpečnosti OSN. „A tam KSČM je připravena i pozitivně hlasovat o vyslání takové mise, pokud to není v rozporu se zájmy ČR,“ uvedl. V případě, že vojenské akce nezískají mandát OSN, neměla by podle Filipa do nich Česká republika jít. „Je to předmětem jednání, je to jedna z nejtěžších kapitol, kterou vyjednáváme,“ uvedl Filip s tím, že stejně jako v případě zákona o referendu neprozradí, jak by měla příslušná formulace programového prohlášení znít.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner