Ústecký kraj ušetřil nákupem energií pro roky 2018 a 2019 na komoditní burze 12 milionů korun. Pro všechny své příspěvkové organizace kupuje samospráva plyn a elektřinu přes burzu od roku 2014.

„Úspora byla největší zpočátku, kdy jsme sjednotili nákup. Teď už to sice není tak výrazné, přesto lze takto stále ušetřit,“ řekl ČTK hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Předmětem nákupu byly energie v celkovém objemu převyšujícím 232.000 megawatthodin. Kraj za ně zaplatí 142 milionů korun, úspora je tak necelých osm procent.

Kraj pořizuje energie pro úřad a zhruba 140 příspěvkových organizací včetně Krajské zdravotní, která sdružuje pět nemocnic. První nákup na Českomoravské komoditní burze Kladno uskutečnil v lednu 2014. Za rozhodnutím stála podle radního Ladislava Drlého (KSČM) tehdy skutečnost, že na kladenské burze vládne silně konkurenční prostředí s dopadem na pokles ceny a jsou na ní trvale přítomní všichni relevantní dodavatelé energií.

Za nákupy pro 2. až 4. čtvrtletí 2014 a celý rok 2015 činila úspora 25 milionů korun, což představovalo celkový pokles nákladů na energie o 11,5 procenta. Na dvouleté období (2016 a 2017) úspora činila 44 milionů korun.

Přes komoditní burzu v Kladně nakoupil elektřinu na letošní rok i Děčín. Podle mluvčí radnice Markéty Lakomé tím ušetří 7,5 milionu korun. Město Most zase nakupuje energie v aukci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner