Odcházející ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) navrhl vládě jmenování 40 nových soudkyň a soudců. Nejvíce nováčků by mělo posílit soudy spadající pod středočeský krajský soud a pod Krajský soud v Ústí nad Labem. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

„Vybraní kandidáti částečně nahradí soudce, kteří v rámci tzv. přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do konce května 2018,“ uvedla mluvčí. Ministerstvo podle ní v návrhu opět zohlednilo dlouhodobou přetíženost některých soudů.

Pod Krajský soud v Praze by mělo zamířit deset posil, pod ústecký krajský soud o jednu méně. Osm nováčků chce Pelikán poslat do obvodu Krajského soudu v Brně, čtyři do obvodu pražského městského soudu. Tři soudci mají jít pod ostravský krajský soud, po dvou získají krajské soudy v Českých Budějovicích, v Plzni a v Hradci Králové.

Prezident Miloš Zeman jmenoval nové soudce naposledy na sklonku letošního ledna, tehdy jich bylo 25. Do Pelikánových aktuálních nominací se podle Schejbalové ještě nepromítla ministrova instrukce, podle níž by měli kandidáti na funkci soudce projít jednotným výběrovým řízením.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner