Irácká armáda zahájila ofenzivu, která by měla definitivně vytlačit teroristy Islámského státu (bývalé irácké al-Qaidy tolerované tehdejším diktátorem Saddamem Husseinem ze socialistické panarabské strany) z města Havídža na severu Iráku. O prohlášení armády informovala agentura Reuters. Havídža tvoří společně s pásem území u hranic se Sýrií poslední pozice IS v zemi.

Operace irácké armády v oblasti začala 21. září, v pondělí vojáci obsadili leteckou základnu jižně od Havídži, kterou radikálové používali jako výcvikový tábor a logistickou základnu. IS převzal kontrolu nad regionem v roce 2014.

Z Havídži za poslední dva týdny uprchly tisíce civilistů, mnohým však podle armády islamisté brání v odchodu, zatímco další se bojí výbušnin, které mohou číhat v okolí města. Mluvčí humanitárních operací OSN Jens Laerke v úterý uvedl, že od počátku irácké ofenzivy uteklo z Havídži téměř 20.000 lidí, dalších přes 70.000 je podle něj uvězněno v hustěji obydlených zónách, o které se v těchto chvílích bojuje.

Po dobytí Havídži by IS v Iráku kontroloval pouze pruh země západně od Bagdádu u hranic se Sýrií. Chalífát vyhlášený IS se de facto rozpadl v červenci, když irácké síly podporované Spojenými státy dobyly Mosul, jakési hlavní město IS v Iráku, napsal Reuters. Boje o Mosul se táhly devět měsíců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner