Dnes byla zahájena činnost nového Kongresu USA. Většinu v něm má pravicová Republikánská strana, ke které navíc patří i nově zvolený prezident Donald Trump.

Republikáni v americkém Kongresu již dnes učinili první krok v záměru odvolat nákladnou zdravotní reformu dosluhujícího levicového prezidenta Baracka Obamy, která dokonce hovoří do hospodaření soukromých zdravotních pojišťoven. Republikánský senátor Mike Enzi během prvního dne funkčního období nového Kongresu představil rezoluci, která zrušení reformy známé jako Obamacare předpokládá.

Sami republikáni si jsou ale vědomi, že celý proces může trvat měsíce a příprava náhrady zdravotního pojištění pak roky.

Úplné zrušení reformy je všeobecně považováno za běh na dlouhou trať, protože republikáni i přes nadvládu v Senátu nemají dostatek hlasů na to, aby obešli případné obstrukce demokratických senátorů. Očekává se tedy, že republikáni nejdříve omezí peníze pro Obamacare z federálního rozpočtu, na což jim stačí prostá většina, uvedla agentura Reuters.

Zdravotní reforma patří mezi největší Obamovy vnitropolitické odkazy. Zatímco její zastánci tvrdí, že zajistila dostupnou zdravotní péči milionům dosud nepojištěných Američanů, podle kritiků zdražila pojistky, pokřivila trh a je příliš nákladná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner