Zprávy z bojiště na východě Ukrajiny dnes potvrzují obavy politiků z eskalace konfliktu. Přes noc podle ukrajinských a ruských médií zahynulo na donbaské frontě devět lidí, porušování příměří bylo patrné prakticky na celé bojové linii. Západní zpravodajové i evropští pozorovatelé upozorňují na přesuny těžkých zbraní.

Povstalecká agentura DAN informovala o pokračujících bojích ve městě Horlivka, které drží separatisté. V noci tam při dělostřeleckém ostřelování údajně zahynuli tři lidé, další dva zemřeli v nedalekém Doněcku.

O ztrátách informovala i ukrajinská armáda. V Mariupolu na jihu Doněcké oblasti zahynuli dva civilisté, na jiných místech fronty zemřeli dva vojáci a šest jich bylo zraněno. Zpravodaj agentury AP zaznamenal v okolí Doněcku pohyby těžkých zbraní doprovázené salvami z granátometů.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) oznámili, že z míst trvalé dislokace zmizelo nemálo zbraní, které byly podle únorových mírových dohod z fronty dříve odsunuty. Na dvě stanoviště povstalců nebyli pozorovatelé vpuštěni, na třetím nenašli baterie raketometů Grad. Vzbouřenci přiznali, že byly přesunuty do Doněcku.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby v pondělí na tiskové konferenci ve Washingtonu kritizoval Rusko za zhoršení situace na východě Ukrajiny. „Tyto útoky organizují Rusové a separatisté. Za snahu získat nová území zaplatí,“ řekl Kirby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner