Symbolické blokády tří hraničních přechodů, které organizuje strana Úsvit – Národní Koalice s Blokem proti islámu, se zúčastní i představitelé německého protiimigračního hnutí Pegida. Oznámil to předseda Bloku proti islámu Martin Konvička. Cílem protestu je podle něj mimo jiné vyjádřit nesouhlas s návrhem změny azylového systému, který ve středu zveřejnila Evropská komise. Komise podle něj chce členských státům vnutit systém rozmisťování uprchlíků podle kvót.

„Pravděpodobně chtějí rozhodovat o nás bez nás a posílat lidi do zemí, které o to nestojí,“ řekl Konvička o návrhu. Úsvit a Blok proti Islámu prý chtějí blokádou symbolicky vyzvat k „znovuuchopení suverenity“.

Konvička dodal, že protestů na hraničních přechodech Cínovec v Ústeckém kraji, Kraslice v Karlovarském kraji a České Velenice v Jihočeském kraji se zúčastní také představitelé německého protiimigračního hnutí Pegida. Sobotní blokáda začne podle Konvičky ve 13:00.

Úsvit a Blok proti islámu s Pegidou spolupracovaly také letos v únoru, kdy se v několika evropských městech včetně Prahy odehrály demonstrace proti islámu.

Předseda strany Úsvit Miloslav Lidinský o blokádě informoval již před dvěma týdny během jednání Poslanecké sněmovny. Tehdy kritizoval předsedu vlády Bohuslava Sobotku za podporu dohody mezi EU a Tureckem o vracení uprchlíků.

Dva hraniční přechody s Německem si strana vybrala, protože je na nich prý jasně vidět potřeba znovuzřízení pohraniční policie. Třetí přechod je na hranici s Rakouskem a podle Úsvitu tam kvete prostituce a obchod s drogami. Cílem demonstrací bude podle strany krátkodobá blokáda hranic pomocí živého řetězu.

Loni v září zablokovali na výzvu Úsvitu odpůrci islámu na několik minut dopravu na česko-rakouském přechodu Dolní Dvořiště. Sešla se jich necelá stovka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner