Damašek 3. září (ČTK) – Konvoj směřující od začátku týdne s bojovníky Islámského státu (IS) od libanonské hranice na východ Sýrie se rozdělil na dvě části. Oznámila to dnes mezinárodní koalice, která proti IS v Sýrii bojuje a konvoji brání dostat se na místo určení, jímž je irácká hranice.

Koalice ujistila, že bude konvoj blokovat i nadále. Lidem, kteří jedou v autobusech, je prý ale zajištěno jídlo a voda.

Na cestu se vydalo 17 autobusů s 300 bojovníky IS a stejným počtem jejich příbuzných.

IS na transfer přistoupil po kapitulaci a ukončil tím boje proti syrské armádě a jejímu spojenci Hizballáhu na syrsko-libanonské hranici. Ze západu proti němu útočila také libanonská armáda. Minulou neděli přistoupil na dohodu, že se přesune do východní provincie Dajr az-Zaur. Bojovníci si s sebou mohli vzít rodiny a lehké zbraně.

Při postupu konvoj ale začala blokovat koaliční letadla a autobusy se musely vrátit na území kontrolované syrskou armádou v centru Sýrie. Podle dnešního oznámení koalice se konvoj rozdělil na dvě části. Několik autobusů zůstalo v poušti v centru země, zbylé se obrátily k vládnímu území. Koalice v dnešním e-mailu uvedla, že pohyb autobusů monitoruje a k těm v poušti umožňuje dopravit zásoby jídla a pití.

Bojovníci IS směřují do Búkamálu na irácké hranici. Koalice bojuje proti radikálům právě na východě Sýrie a nemá zájem, aby tam dorazili další bojovníci IS, jenž přišel o své hlavní základny v Iráku a bojuje o poslední v Sýrii. Dohoda o přesunu se nelíbí ani Iráku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner