Britští konzervativci směřují k vítězství v parlamentních volbách a podle upřesněných odhadů by mohli sami získat většinu v Dolní sněmovně. Hlasování rovněž přineslo triumf Skotské národní straně (SNP) a naprostý propad liberálním demokratům, kteří dosud vládli v koalici s konzervativci. Výsledky otevřou nejen otázku další politické budoucnosti předáka poražených labouristů Eda Milibanda, ale především britské budoucnosti v Evropské unii a soudržnosti Británie vůbec. Předvolební průzkumy ukazovaly na vyrovnanou situaci mezi oběma hlavními stranami, a výsledek konzervativců je tak do jisté míry překvapením. Podle prvních odhadů po uzavření volebních místností měli získat konzervativci v 650členném parlamentu 316 křesel, ale podle upřesněných předpovědí televizí BBC, Sky a ITV by měli mít toryové dokonce 329 poslanců. Nemuseli by tedy vstupovat do koalice jako v dosavadním kabinetu, kdy vládli s liberálními demokraty. Většina v Dolní sněmovně je 326 křesel, ale faktická o něco nižší, protože severoirská strana Sinn Féin tradičně odmítá zasednout ve Westminsteru. Nyní by měla mít čtyři poslance.

Dosud byly vyhlášeny oficiální výsledky v 593 volebních okrscích. Konzervativci zatím mají 288 křesel, labouristé 218, Skotská národní strana 56 a liberální demokraté jen osm. Jednoho poslance zatím získala Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) a Zelení.

Volby ukázaly, že pětileté vládnutí v koalici s toryi prakticky zlikvidovalo liberální demokraty. Do parlamentu se nedostala řada jejich ministrů, například ministr obchodu Vince Cable nebo náměstek ministra financí Danny Alexander. Vypadl i bývalý předák liberálních demokratů Charles Kennedy, který byl poslancem od roku 1983. Znovuzvolen byl v Sheffieldu šéf strany a vicepremiér Nick Clegg, ale předpokládá se, že jeho pozice v čele oslabené strany je ohrožena.

To samé platí o Edu Milibandovi, kterému se nepodařilo dovést labouristy k úspěchu a neuspěl zejména ve Skotsku, kde labouristé byli dosud dominující stranou. Ve Skotsku naopak triumfovala SNP, která prosazuje samostatnost Skotska a je současně levicovější stranou než labouristé.

Úspěch SNP, která měla v minulém parlamentu jen šest poslanců, tak opět vyvolává otázky o budoucnosti Skotska, kde konzervativci nemají jediného poslance. V loňském referendu Skotové nevelkou většinou odmítli samostatnost, ale tato otázka se vzhledem k dominantnímu postavení SNP zřejmě opět dostane do popředí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner