Koruna v úterý zavírala k euru na nejslabší hodnotě za zhruba měsíc. Proti pondělí oslabila o devět haléřů na 26,16 Kč/EUR. Vůči dolaru ztratila čtyři haléře a uzavřela na 22,15 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Kurz koruny podle analytiků v posledních dnech ovlivňuje nervozita trhu ze čtvrtečního zasedání bankovní rady České národní banky, která by mohla zvýšit úrokové sazby. Pražská burza následovala zahraniční akciové trhy a vzrostla.

„Koruna dál vykazuje známky lehké nervozity před zasedáním ČNB… Bankovní rada jedná ve čtvrtek, a přestože se většina trhu kloní ke zvýšení sazeb, s tímto krokem nejde automaticky počítat,“ uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Jiří Cihlář z NextFinance uvedl, že na oslabení koruny mohla mít vliv i dnešní informace ministerstva financí, podle níž přebytek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 25 miliard Kč z červnových 4,6 miliardy Kč. Loni v červenci skončil rozpočet s přebytkem 75,6 miliardy Kč.

„Na trhu je již patrná nervozita z toho, jak dopadne čtvrteční zasedání České národní banky. Ta podle našeho názoru zvýší úrokové sazby o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta, což by mělo koruně vylepšit náladu,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky. Koruna by tak podle ní mohla trvale prolomit psychologickou hranici 26 Kč/EUR a posunout se na silnější úroveň.

Index pražské burzy PX přidal 0,59 procenta na 1014,95 bodu. Růst akcií bank převážil nad poklesem cenných papírů energetické společnosti ČEZ a telekomunikační firmy O2. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes k euru dále oslabila, vůči dolaru také ztratila.

„Pozitivní nálada na globálních akciových trzích pomohla k růstu i pražské burze,“ podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. Podle analytika Komerční banky Richarda Miřátského se pražská burza dnes připojila k celoevropské euforii, objem obchodů ale výrazně zaostal za průměrem.

Z bankovních emisí nejvýrazněji zpevnila Erste Bank o 1,58 procenta na 933 korun, což je podle Dudka nové maximum od začátku roku 2011. Komerční bance, která ve středu zveřejní pololetní výsledky, akcie zdražily o 0,92 na 959 korun a Monetě Money Bank stouply o 0,76 procenta na 80 korun.

Vzhůru šly také cenné papíry pojišťovny VIG o 0,77 procenta na 670 korun. „Úspěšný byl taktéž Philip Morris, který zakončil silnější o 1,64 procenta na 15.450 Kč,“ doplnil Dudek.

Akcie ČEZ dnes odepsaly 0,45 procenta na 398,10 koruny. „Požár v dětmarovické elektrárně zřejmě vystrašil investory,“ poznamenal Miřátský. Cenné papíry O2 ubraly 0,57 procenta na 279,90 Kč. Nejvýraznější ztráta o 2,05 procenta na 47,70 koruny dnes postihla akcie likérky Stock.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner