Kosovští aktivisté dnes pověsili na plot před sídlem vlády 300 kravat určených pro premiéra Ramushe Haradinaje. Reagovali tak na jeho nedávné rozhodnutí zdvojnásobit si plat, aby prý měl mimo jiné na kravaty. Informovala o tom agentura AFP.

„Musím dostát svým povinnostem. Musím mít kravatu, nemůžu vyjít ven jen tak, musím mít košili,“ řekl Haradinaj minulý týden v rozhovoru, v němž obhajoval své rozhodnutí zvýšit si plat z 1500 na 3000 eur měsíčně (z 38.700 na 77.400 Kč).

V reakci na to zorganizovali aktivisté nevládní organizace Za zdí sbírku kravat pro předsedu vlády. „Ramush Haradinaj je premiérem chudých lidí, kteří vydělávají 200 eur měsíčně (přes 5000 Kč),“ řekl jeden z předáků aktivistů Kushtrim Mehmeti. „Nesmí zapomenout, že zastupuje lidi, kteří nemají problém s kravatami, ale mají problém s tím, že jsou chudí,“ dodal.

Akce získala velký ohlas a mnoho lidí projevilo ochotu se vzdát své vázanky. Mezi dárci je i 67letý důchodce Halil Xani, který upozornil, že jeho příjem činí 75 eur měsíčně (2000 Kč).

Kosovo je jednou z nejchudších zemí v Evropě s mírou nezaměstnanosti kolem 30 procent a s obdobným počtem osob žijících v podmínkách relativní chudoby. Osm procent Kosovanů žije v extrémní chudobě, upozornila AFP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner