Šéf slovenské krajní pravice Marian Kotleba v boji o křeslo hejtmana Banskobystrického kraje výrazně zaostává za svým soupeřem Jánem Lunterem, nezávislým kandidátem podporovaným širokou neformální koalicí. Vyplývá to z neoficiálních výsledků sobotních krajských voleb po sečtení víc než dvou třetin odevzdaných hlasů. Podle slovenských komentátorů je Kotlebova porážka jistá.

Neúplné výsledky naznačují překvapivé vítězství pravicových kandidátů nad uchazeči o hejtmanské křeslo podporovanými vládní sociální demokracií (Směr-SD). Ti jsou zatím podle dílčích statistik v čele jen v Trenčíně a v Nitře, v ostatních šesti krajích má převahu opozice.

Kotleba, který je vůdcem krajně pravicové, nacionalistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), je ve volbách krajských zastupitelstev zatím na posledním volitelném místě a nemá jistotu ani zisku krajského poslaneckého mandátu. Krajské volby jsou na Slovensku jednokolové.

Po sečtení asi 80 procent hlasů v Banskobystrickém kraji, kde Kotleba obhajuje post hejtmana, získává jeho soupeř Lunter kolem 46 procent hlasů, zatímco Kotleba necelých 24. Volební účast odhadují komentátoři na méně než 30 procent, v Banskobystrickém kraji je téměř čtyřicetiprocentní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner