Bratislava 27. září (zpravodaj ČTK) – Zřízení nových ozbrojených pořádkových útvarů na Slovensku, které by v rámci krajských samospráv dohlížely na bezpečnost či ochranu majetku, navrhla krajně pravicová strana Kotleba-Lidová Strana Naše Slovensko (LSNS). Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba iniciativu na vytvoření takzvané domobrany zdůvodnil údajně zhoršující se bezpečnostní situací v zemi. Očekává se, že sněmovna návrh LSNS odmítne.

„Domobrana nahrazovat policii nemá. Jako alternativní pořádkový útvar má policii doplňovat a s policejním sborem spolupracovat, 75 procent činnosti domobrany by měla být hlídková činnost,“ řekl dnes novinářům Kotleba. Tvrdil také, že policie na Slovensku nezvládá ochranu slušných lidí.

Podle LSNS, která v minulosti organizovala například protiromské pochody, jsou obyvatelé v mnoha regionech země „asociály obtěžováni, napadáni, znásilňování a vražděni“.

Z údajů slovenského ministerstva vnitra vyplývá, že od roku 2006 počet trestných činů v zemi klesl o dvě pětiny. Loni v porovnání s předchozím rokem ale přibylo vražd, a také násilné kriminality, podle ministerstva i kvůli důrazu policie na vyšetřování případů domácího násilí.

Předloha LSNS počítá s tím, že domobranu by zřizovaly kraje. Příslušníci sboru by mohli nosit zbraň a v případě potřeby používat podobné donucovací prostředky jako státní policie.

Návrh na vytvoření domobrany představila LSNS zhruba měsíc před krajskými volbami, ve kterých například Kotleba bude obhajovat v přímé volbě post předsedy Banskobystrického kraje.

LSNS, která překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách na Slovensku, v zemi už dříve vyvolala pozornost nasazením vlastních hlídek do vlaků. Toto opatření rovněž zdůvodňovala snahou o zajištění bezpečnosti cestujících. Omezit aktivity LSNS ve vlacích se nejprve snažil sám státní železniční dopravce ZSSK. Později parlament změnou zákona rozhodl, že dohled nad veřejným pořádkem a ochranu cestujících ve vlacích a na nádražích mohou vykonávat pouze policie a osoby, které určí dopravce či provozovatel železniční infrastruktury.

Kotlebova strana dříve neúspěšně navrhovala zmírnění podmínek pro držení zbraní. I tuto iniciativu zdůvodňovala tím, že podle ní se v zemi zhoršila bezpečnostní situace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner