Krajské a senátní volby se příští rok uskuteční nejpozději o druhém říjnovém víkendu, pokud se znovu budou konat společně. Stanovení termínu bude ale záležet na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který na má na jeho stanovení čas až do začátku července 2016. Je vázán lhůtami, které stanoví ústava a volební zákony.

Hlava státu musí volby vyhlásit nejdéle 90 dnů před jejich konáním, přičemž volby se musejí konat ve lhůtě 30 dnů před skončením současného funkčního období. Zatím poslední krajské volby se uskutečnily 12. a 13. října 2012. První kolo voleb v senátních obvodech, kde si lidé budou příští rok znovu vybírat své nové zástupce v horní komoře parlamentu, bylo 15. a 16. října 2010. Všichni tehdy zvolení senátoři byli vybráni ale až o týden později ve druhém kole a jejich mandát skončí 23. října 2016.

Nejzazším společným termínem pro konání obou voleb je tak 7. a 8. říjen příštího roku. Na jeho vyhlášení bude mít Zeman čas do 8. července. Loňské senátní a komunální volby, které se také konaly v říjnu, ale vyhlásil už v červnu, tedy s čtyřměsíčním předstihem.

Strany už s říjnovým termínem voleb ve svých nominačních procesech počítají. Kandidátní listiny musejí mít hotové a odevzdané nejpozději 66 dnů před začátkem hlasování. Čas by na to měly do 2. srpna, pokud se volby budou konat v předpokládaném termínu.

V krajských volbách bude vítězství obhajovat ČSSD, která obsadila 205 ze 675 křesel. Druhá skončila KSČM se 182 zastupiteli a třetí ODS se 102 zastupiteli. Také v senátních volbách před šesti lety vyhráli sociální demokraté, kteří získali 12 křesel z 27. ODS obhájila osm mandátů, o tři senátory posílil lidovecký klub a po dvou pak STAN a Severočeši.cz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner