Krajskými zastupiteli, jichž je 675, chce být letos rekordních 11.888 kandidátů. Je to o zhruba 570 adeptů více, než z kolika si lidé mohli vybírat při minulých krajských volbách před čtyřmi lety. Na jedno místo v zastupitelstvu tak připadá téměř 18 uchazečů. Vyplývá to z údajů, které dnes na volebním webu zveřejnil Český statistický úřad.

Letos do krajských voleb navrhlo své kandidáty celkem 78 politických stran a hnutí, o deset více než v roce 2012. Nejvíce adeptů – 734 – nominovalo hnutí ANO 2011, pouze jediného pak hnutí Fair play (dříve Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků). I kvůli různým regionálním koalicím je počet kandidujících uskupení vyšší než počet navrhujících stran – je jich 89, o čtyři méně než před čtyřmi lety.

Počet nestraníků na kandidátkách zůstal na 44 procentech. Bez stranické příslušnosti je aktuálně 5249 kandidátů. Nejvíce straníků nominovaly ODS a ČSSD – přes 690.

Oproti minulým volbám se zvýšilo zastoupení žen na kandidátních listinách. Před čtyřmi lety obsadily 27,6 procenta míst, letos přes 30 procent. Počet kandidujících žen se zvýšil ze 3124 na 3581. Nejstarším krajským kandidátem je letos devětaosmdesátiletý Gustav Babij z Ústí nad Labem, který by se mohl stát zastupitelem za KSČM. Nejmladších adeptů na krajské zastupitele je 23. Průměrný věk kandidátů se o rok zvýšil na 47 let.

Nejstarším z 233 senátorských kandidátů je sedmasedmdesátitelý místopředseda Strany soukromníků Bedřich Danda, k nejmladším patří čtyři čtyřicetiletí kandidáti. Nestraníky je 94 senátorských adeptů. Žen kandiduje pouze 43, tedy zhruba 18 procent. Kandidáty na senátory nominovala letos padesátka stran a hnutí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner