Praha 23. října (ČTK) – Krajští představitelé KDU-ČSL po rezignacích ve stranickém vedení navzdory horšímu volebnímu výsledku nevolají. Vesměs považují za nutné podrobně rozebrat důvody propadu. Vyplynulo to z dnešní ankety ČTK. Lidovci získali o víkendových parlamentních volbách deset poslaneckých mandátů, o čtyři méně než před čtyřmi lety.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek potvrdil, že v pátek nabídne funkci k dispozici na celostátní konferenci KDU-ČSL. „Budeme vyhodnocovat volební výsledky jak zítra (v úterý) na předsednictvu, tak v pátek na celostátním výboru, celostátní konferenci, která je nevyšším orgánem mezi sjezdy. Platí ta moje deklarace, že jsem připraven dát svoji funkci k dispozici,“ řekl dnes novinářům po jednání vlády.

Jihomoravský lidovecký předseda Roman Celý řekl, že vedení strany pracovalo velmi tvrdě. „Co se týká eventuální obměny ve vedení, k tomu má sloužit svolaný sjezd,“ uvedl. Soudí, že lidovci v kampani oslovili tématy jen voličské jádro. Voliče podle něj nezajímaly odpracované výsledky, ale záruky do budoucna, ač se často jednalo o jednoduché a nereálné sliby. „Jsem pro opoziční úlohu a ne pro koalici s ANO,“ řekl Celý.

Předseda krajského výboru KDU-ČSL na Vysočině Vít Kaňkovský bere volební výsledek jako prohru. Po změně stranického vedení nevolá, ale požaduje důkladný rozbor kampaně, přístupu k voličům i působení ve Sněmovně. „Nejdřív musíme situaci podrobně rozebrat a až pak se bavit o případných personálních změnách,“ řekl Kaňkovský. Ani člen předsednictva středočeských lidovců Daniel Průša by celostátní vedení neměnil. „Že by měly padat hlavy ve vedení, si nemyslím. Podle mě dělalo, co mohlo, ale úspěchy strany převzalo ve své reklamní kampani hnutí ANO,“ míní Průša.

Osobní odpovědnost od vedení KDU-ČSL nežádá ani moravskoslezský předseda Jiří Carbol. „Výsledek voleb nepovažuji za debakl, je to ale neúspěch a musíme hledat důvody, proč se tak stalo a vyřešit si to. Že jsme přišli v rámci republiky o čtyři mandáty, je pro nás samozřejmě špatné a musíme to zanalyzovat, ale nebudu volat po hlavě předsedy,“ řekl. Ani on nepodporuje případnou účast lidovců v koalici s vítězným ANO.

Výsledky sněmovních voleb bude ve středu probírat olomoucký krajský výbor KDU-ČSL. Podle krajského předsedy Ivo Slavotínka zisk lidovců zaostává za očekáváním, nejde ale o propadák. „Nebudu navrhovat personální změny, které by měly být adresovány vedení strany,“ řekl Slavotínek.

Předsedu lidovců v Pardubickém kraji Romana Línka zpětně mrzí, že KDU-ČSL do voleb nešla se Starosty a nezávislými. Změny v čele strany ale nejsou namístě, soudí. „Nevidíme důvod přepřahat v květnu zvolené vedení,“ řekl Línek.

Rychlé změny ve stranickém vedení nepokládá za nutné ani místopředseda krajského výboru KDU-ČSL a volební lídr lidovců v Plzeňském kraji Stanislav Antoš. „Celostátní politika dostala a ještě dostane tolik otřesů, že bych varoval před nějakými unáhlenými násilnými změnami tam, kde nebyl třeba úspěch takový, jak se očekávalo,“ prohlásil. Také krajský předseda lidovců v Libereckém kraji Václav Nosek si myslí, že je potřeba nejprve zpracovat rozbor. „Nevidím to tak, že by mělo být nějaké zemětřesení. Určitě je ale co zlepšovat, hlavně v prezentaci toho, co se nám podařilo ve vládě za uplynulé čtyři roky prosadit,“ řekl Nosek.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, jenž vede organizaci v jižních Čechách, odkázal na páteční celostátní konferenci. „Na ní budeme řešit a analyzovat výsledek voleb do Sněmovny a z toho vyplyne i další postup.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner