Konzervativní strana vytvoří vládu, jež Británii poskytne jistotu, kterou země potřebuje víc než kdy jindy. Po setkání s královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci to dnes uvedla premiérka Theresa Mayová. Nová vláda podle ní Británii provede brexitem a zajistí, aby byl pro zemi úspěchem.

Jistotu může podle premiérky Británii v současné situaci dát jen její Konzervativní strana a severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), se kterou chce Mayová po čtvrtečních parlamentních volbách spolupracovat. Spolu s „přáteli a spojenci“ z DUP konzervativci během příštích pěti let vytvoří zemi, která nikoho nenechá na holičkách, řekla Mayová v proslovu před sídlem britských premiérů v Downing Street 10. Krátce před tím se setkala s královnou Alžbětou II., která ji formálně pověřila sestavením nové vlády.

„Naše dvě strany měly mnoho let silný vztah a to mě naplňuje důvěrou, že budeme schopni spolupracovat v zájmu celého Spojeného království,“ uvedla premiérka, která zřejmě sestaví menšinový konzervativní kabinet, který bude z poslaneckých lavic podporovat deset zákonodárců DUP.

Nová vláda naplní vůli britského lidu a provede Británii jednáními o odchodu země z Evropské unie, dodala Mayová. Kabinet podle ní zajistí Británii „nové partnerství“ s EU a prosperitu v dlouhodobém horizontu. S Bruselem chce Mayová jednat v rámci harmonogramu, který byl dříve dojednán. Rozhovory by tak mohly začít podle plánu 19. června. „A nyní do práce,“ zakončila svůj krátký proslov premiérka.

Čtvrteční předčasné volby Konzervativní strana sice vyhrála, přišla ale o většinu v Dolní sněmovně. Podle dosavadních výsledků získala vládní strana pouze 318 křesel v 650členném parlamentu. Rozdělit přitom zbývá již jen jeden mandát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner