Bohoslužba v londýnské katedrále svatého Pavla zahájila víkend oficiálních oslav 90. narozenin britské královny Alžběty II. Tradičních veřejných oslav se v těchto dnech účastní i královnin manžel princ Philip, který se dnes dožívá 95 let.

V kruhu rodinném panovnice oslavila své narozeniny již 21. dubna, nadcházející veřejné oslavy odpovídají britské tradici. Poprvé oslavil své životní výročí v jiný než skutečný den narození již v roce 1748 král Jiří II.

Od té doby se narození britských monarchů slaví oficiálně většinou v červnu, kdy je vyšší pravděpodobnost hezkého počasí pro tradiční velkolepou přehlídku, která je hlavním bodem oslav.

Asi hodinová přehlídka 1100 vojáků v historických uniformách se uskuteční v britské metropoli v sobotu. Královna ji bude sledovat s manželem a dalšími členy královské rodiny z balkonu Buckinghamského paláce.

Události v londýnském centru vždy přihlížejí i tisíce lidí.

Lze očekávat, že jako loni bude budit velkou pozornost médií a veřejnosti hlavně mladá rodina prince Williama, který má s vévodkyní Kate dvě děti, téměř tříletého syna George a roční dceru Charlotte. Očekává se, že se všichni čtyři přehlídky zúčastní.

V neděli oslavy podle britské zpravodajské stanice BBC zakončí oběd, který na prostranství naproti Buckinghamskému paláci panovnice uspořádá pro zhruba 10 tisíc lidí. Jde o připomínku královnina patronátu nad více než 600 charitativními organizacemi.

Královskou rodinu budou podle organizátorů zastupovat především princové William a Harry.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner