Ruská nevládní organizace Golos, proslulá odhalováním volebních podvodů v zemi, dostalo od soudu rekordní pokutu ve výši 1,2 milionu rublů (asi 436.000 korun) za to, že se na webu neoznačilo za „zahraničního agenta“. Podle vyjádření jednoho z šéfů Golosu Grigorije Melkoňjance je verdikt soudu z minulého týdne pokusem zabránit Golosu v práci před zářijovými parlamentními volbami v Rusku.

Hanlivé označení „zahraniční agent“, které v myslích mnoha Rusů vyvolává vzpomínky na špionážní mánii sovětské éry, musí ze zákona používat všechny ruské nevládní organizace politického zaměření, které jsou financovány z ciziny.

Sdružení Golos, financované ze západních fondů, se ale odmítlo zákonu podřídit a v roce 2013 formálně přerušilo činnost – aby vzápětí začalo pod stejným názvem působit jako hnutí. Jde o právnickou kličku: hnutí na rozdíl od sdružení není registrované jako právnická osoba, a tak nemůže být zařazeno do registru „zahraničních agentů“, objasnil server Newsru.com.

Na potrestání Golosu podle serveru trvalo ministerstvo spravedlnosti, s nímž organizace v minulosti svedla již několik soudních sporů. Nyní soud odůvodnil pokutu tím, že Golos publikoval na internetu příspěvky a neoznačil se v nich za zahraničního agenta.

„Příspěvky, které daly příčinu k pokutě, byly zveřejněny na webu hnutí Golos a nezmiňují se o sdružení, které už není aktivní,“ řekl Melkoňjanc agentuře AFP. Soud se podle něj konal bez přítomnosti zástupců organizace a rozsudek se právníkovi podařilo získat až za několik dní. Golos se podle Melkoňjance odvolá.

Golos má odbočky ve většině ruských regionů a je všeobecně považován za jedinou monitorovací organizaci v Rusku, která je plně nezávislá na státních úřadech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner