Moskva si přeje, aby Evropská unie zůstala mocnou hospodářskou silou, která je prosperující, stabilní a předvídatelná. V komentáři k výsledkům britského referenda to dnes v Moskvě prohlásil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Prezident Vladimir Putin se zatím k odchodu Británie z EU nevyjádřil.

„Máme docela komplikované vztahy s Velkou Británií. Doufáme, že vzhledem k novým skutečnostem tam převládne pochopení nutnosti dobrých styků s naší zemí,“ prohlásil mluvčí. Kreml si od odchodu Británie z Evropské unie neslibuje oslabení protiruských sankcí, zavedených předloni po ruské anexi ukrajinského Krymu, uvedl dále Peskov.

Premiér Dmitrij Medveděv v souvislosti s překotným vývojem událostí konstatoval, že brexit je vnitřní záležitostí Britů, ale ovlivní světovou ekonomiku. „Rusko z toho radost nemá,“ dodal předseda ruské vlády. Následky odchodu Británie je třeba analyzovat, ruská vláda podle Medveděva rozhodne o krocích k ochraně národního hospodářství.

Ruský ministr financí Anton Siluanov podle agentury TASS soudí, že brexit způsobí další pád cen ropy na mezinárodních trzích, oslabí rubl a rozkolísá finanční trhy.

„Jsou to nepříjemné události. Tato nestabilita je ale řádově menší než ta, kterou jsme dříve prošli,“ uvedl ministr s odkazem na loňský a letošní dopad západních sankcí a dramatického propadu kurzu rublu. „Brexit vnitřní hospodářskou dynamiku (Ruska) oslabí jen v omezené míře,“ konstatoval Siluanov.

Šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková považuje rozhodnutí britských občanů za znepokojivý projev procesů, jimiž Evropa prochází. „Všichni ctíme volbu obyvatel této země, ale jde o znepokojivý signál, že Evropa prochází složitými a rozporuplnými procesy,“ uvedla Matvijenková.

Její kolegové z dolní parlamentní komory soudí, že po brexitu je rozpad EU reálnější. „Je to očekávaný důsledek politiky bruselské byrokracie,“ napsal na facebooku místopředseda Státní dumy Sergej Železňak. „Pokud Brusel okamžitě nezmění priority své politiky, řada referend v dalších zemích, marginalizace a rozpad EU budou stále reálnější,“ uvedl.

Podle nacionalistického poslance Leonida Sluckého se EU „z hospodářského spolku stala absolutně politizovaným blokem, který jedná výhradně v zájmu Washingtonu“. Sluckij očekává, že za Británií negativní názor na EU vysloví občané Itálie, Nizozemska a Francie. „Jakmile odejdou, EU definitivně ukončí svou transformaci v loutkové sdružení pro obsluhu washingtonské vůle,“ řekl poslanec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner