Rusko nemá žádné písemné scénáře ohledně začlenění východní Ukrajiny do své federace a hypotetické úvahy na toto téma nejsou možné. Podle agentury TASS to dnes prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Nicméně rovněž řekl, že Kreml počítá s tím, že Kyjev dříve nebo později přijme připojení Krymu k Rusku. Možností vyhlásit referendum o připojení východní Ukrajiny k Rusku pohrozili dnes opět vůdcové proruských separatistů.

„Žádné takové písemné scénáře nejsou,“ zdůraznil mluvčí prezidenta Vladimira Putina. „Právě proto se znepokojením sledujeme, jak země (Ukrajina) od sebe vědomě odtrhává obrovskou oblast (Donbas),“ dodal s narážkou na dopravní blokádu, kterou Kyjev v posledních dnech zavedl vůči částem Doněcké a Luhanské oblasti ovládaným proruskými separatisty.

Vůdcové separatistů v reakci na blokádu pohrozili uspořádáním referenda o připojení východoukrajinského Donbasu k Rusku. „Jsme přesvědčeni, že se takové referendum určitě uskuteční. Samozřejmě, vše má svůj čas,“ řekl vůdce neuznávané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij. „Jestli takové referendum bude – a to určitě bude – výsledky budou stejné jako na Krymu,“ dodal. Plotnického protějšek v čele neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko podle serveru Newsru.com poznamenal, že „blokáda se vyhlašuje tomu, koho uznáváš“, tedy fakticky znamená uznání nezávislosti „lidových republik“ ze strany Kyjeva.

„Případné úvahy v tomto kontextu nepovažuji za možné,“ poznamenal rovněž Peskov v odpovědi na dotaz, zda je takovýto vývoj událostí – začlenění Donbasu do Ruska – v budoucnu možný.

Moskva ale podle něj doufá, že Kyjev se nakonec smíří se ztrátou Krymského poloostrova.

„Doufáme, že v Kyjevě dříve nebo později budou respektovat projev vůle několika milionů obyvatel Krymu a výsledek tohoto projevu vůle přijmou,“ uvedl Putinův mluvčí s narážkou na referendum z roku 2014, v němž se ruská většina obyvatel Krymu vyslovila pro připojení k Rusku. Řekl přitom, že referendum si vyžádaly „známé události v Kyjevě, které vedly k vzniku vážných hrozeb pro miliony obyvatel Krymu“.

Referendum bylo spěšně uspořádáno před třemi lety v březnu poté, co Rusko Krym okupovalo. Okupaci předcházela utajovaná operace, při níž speciální jednotky ruských ozbrojených sil obsadily klíčová místa na poloostrově.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner