Kreml se dnes ústy mluvčího prezidenta Vladimira Putina distancoval od údajného pokusu o převrat v Černé Hoře. Podle tamní prokuratury puč chystali ruští nacionalisté, aby Černé Hoře zabránili ve vstupu do Severoatlantické aliance.

„Kategoricky odmítáme možnost oficiální účasti ruských úřadů na jakýchkoliv pokusech zorganizovat nějaké protizákonné kroky,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že černohorské úřady se v této souvislosti na Moskvu ani neobrátily, ani neví, zda tak případně učinily prostřednictvím tajných služeb.

Ruští nacionalisté podle černohorské prokuratury plánovali, že během říjnových voleb vtrhnou do černohorského parlamentu, zabijí premiéra Mila Djukanoviče a uvedou k moci proruskou koalici.

Prokuratura v neděli oznámila, že nemá žádné důkazy, které by ukazovaly na řízení operace Moskvou, vyšetřovatelé ale mohou doložit, že mezi organizátory pokusu o převrat byli dva nacionalisté z Ruska. Srbské úřady podle prokuratury deportovaly několik ruských agentů, kteří sledovali Djukanoviče z území Srbska.

V Černé Hoře bylo během říjnových voleb zadrženo zhruba 20 srbských a černohorských občanů, mimo jiné i někdejší šéf srbských zvláštních policejních sil. Ve vazbě jich zůstává 14, někteří z nich bojovali i v řadách proruských povstalců na východní Ukrajině.

Během převratu o volební noci mělo podle prokuratury vstoupit do Černé Hory na 500 lidí. V této balkánské zemi by vyvolávali násilnosti a najali profesionální odstřelovače, kteří by zabili premiéra.

Volby v Černé Hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Djukanoviče, nezískala ale absolutní většinu. Djukanović volby označil za výběr mezi členstvím v EU a NATO, anebo přeměnou Černé Hory v ruskou kolonii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner