České i mnohé naše spojenecké tajné služby dlouhodobě varují před nepřátelstvím ze strany současné ruské i čínské vlády, které se projevuje kybernetickými útoky, špionážemi či dezinformačními kampaněmi v médiích. Vytváření lží je podle spojeneckých tajných služeb specialitou především Kremlu a jeho přisluhovačů.

Od dob, kdy ruská vláda udělila azyl Edwardu Snowdenovi, který zradil americké tajné služby, když zveřejnil spoustu tajných materiálů, čímž podle některých bývalých představitelů amerických tajných služeb velmi pomohl útočníkům z listopadu 2015 v Paříži, a utekl nejprve do Čínské lidové republiky a následně právě do Ruské federace, a od dob, kdy ruská armáda začala okupovat Krym a město Sevastopol, však nepřátelství mezi NATO (popř. EU) a ruskou vládou začalo gradovat. Stejně jako vzájemné sankce. „Západní“ sankce jsou zaměřené především na vybrané představitele ruské moci, popřípadě na tzv. „výrobu dvojího užití“. Ruské sankce naproti tomu poškodily jednak evropské a další zemědělce a jednak plošně poškodily také prakticky všechny Rusy kvůli zdražení potravin.

Poté, co se podle Spojených států snažili Rusové narušit letošní americké prezidentské volby, což Ruská federace odmítla, budou se podle německých tajných služeb snažit škodit také v případě voleb německých. Rusko by se mohlo pokusit zasáhnout do parlamentních voleb, které se budou konat příští rok na podzim. Tvrdí to šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen.

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Maassen připomněl loňskou poplašnou zprávu, kdy ruská média informovala o mladé Rusce z Berlína, kterou údajně unesli a znásilnili přistěhovalci. Německá vláda ale popřela, že se něco takového stalo.

„Toto se může stát znovu v příštím roce a nás to znepokojuje,“ řekl Maassen v rozhovoru s Reuters. „Máme dojem, že jde o součást hybridní hrozby, která se snaží ovlivnit veřejné mínění a rozhodovací procesy,“ dodal.

Německá kancléřka Angela Merkelová projevila minulý týden podobné obavy. Podle ní existují indicie o internetových útocích a dezinformačních kampaních z Ruska.

Maassen prohlásil, že je důležité tyto kampaně veřejně odhalovat. „Když si lidé uvědomí, že informace, které dostávají, nejsou pravdivé (…), pak ty jedovaté lži ztratí svou účinnost,“ uvedl.

Nemáme stejné zkušenosti z některých českých serverů milujících Vladimira Putina a oslavujících třeba zmíněnou okupaci Krymu a Sevastopolu nebo boje na východní Ukrajině s účastí ruské armády?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner