Skupina 89 europoslanců převážně z levicových frakcí a z pravicového euroskeptického uskupení Evropa svobody a přímé demokracie neuspěla s návrhem, aby se Evropský soudní dvůr zabýval slučitelností smlouvy o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA) s unijním právem. Pokud by poslanci návrh schválili, znamenalo by to podle zdroje ČTK odklad platnosti smlouvy možná až o dva roky.

Dohoda, kterou už dříve schválila mimo jiné i česká vláda, odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi EU a Kanadou. V tomto směru by dohoda jistě byla oboustranně výhodná, protože svobodný obchod z dlouhodobého hlediska vždy prospívá oběma smluvním stranám.

Podle navrhovatelů však „panuje právní nejistota ve věci toho, zda je navrhovaná dohoda slučitelná (s právem EU)“. Z českých europoslanců návrh usnesení podpořila Kateřina Konečná (KSČM) a hlasovali pro něj také poslanci za ČSSD Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc a Miroslav Poche.

Smlouvu CETA podepsali kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé EU na konci října.

Podle kritiků smlouva mimo jiné posílí společnosti (mezinárodní) na úkor vlád.

Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny v přepočtu až o 324 miliard korun ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner