U budapešťského Východního nádraží (Keleti) i dnes protestují stovky migrantů, kteří doufají, že se dostanou do vlaků mířících do Rakouska a Německa. Doprava přes nádraží po úterním několikahodinovém přerušení pokračuje, ale uprchlíci cestovat nemohou. Podle agentury Reuters se na jedné straně seřazuje pořádková policie a na místě panuje napětí.
Jeden z migrantů drží ceduli s nápisem „Jsme v obležení“. Běženci na chvíli zablokovali hlavní ulici vedoucí k budově nádraží. Policisté, kteří kontrolují všechny přístupové cesty, migrantům brání ve vstupu na nádraží. Na nástupiště k vlakům smějí „jen oprávnění cestující“, napsala agentura MTI.
Podle neoficiálních informací maďarského deníku Népszabadság je na jedné z kolejí připravený zvláštní vlak, který údajně běžence odveze do sběrného tábora v Debrecíně na východě země.
Migranti, kteří pocházejí většinou ze Sýrie, jsou podle médií rozčilení z toho, že jsou v Maďarsku už několik dnů a od tamních úřadů se jim stále nedostalo informací, co s nimi bude. Mají zakoupené jízdenky na vlak do Německa nebo do Rakouska, kam v pondělí mohlo odjet více než tři tisíce uprchlíků.
Maďarská vláda nevysvětlila, proč migranti mohli odjet vlakem z Budapešti v pondělí, v úterý nebo dnes ale už ne. Tvrdí, že dodržuje unijní pravidla ohledně imigrace. „Běženci, kteří vstoupí na území Maďarska, se nemohou volně pohybovat po Evropské unii,“ řekl agentuře AP mluvčí vlády Zoltán Kovács.
Podle agentury DPA se odhaduje, že kolem Keleti se utábořily zhruba dva až tři tisíce běženců. Mimořádně kritická je kvůli tomu hygienická situace. Uprchlíci mají k dispozici jen čtyři mobilní toalety. Jedinou pomoc jim prý poskytuje společnost Migration Aid, která rozděluje oblečení a jídlo získané z darů. Štáby zahraničních televizí, které o situaci u hlavního budapešťského nádraží informují, běžencům nabíjejí mobilní telefony.
Radnice maďarské metropole se dnes rozhodla, že kvůli neutěšené situaci u Východního nádraží vybuduje v jeho blízkosti během dvou týdnů stanový tábor schopný přijmout na přechodnou dobu 800 až 1000 běženců. Na tento účel chtějí radní vyčlenit 373 milionů forintů (32 milionů korun).
„Není to sice náš úkol, ale děláme to kvůli svědomí. Musíme situaci zvládnout, a to i kvůli vlastní ochraně,“ řekl k tomu podle DPA primátor István Tarlós, spolustraník maďarského premiéra Viktora Orbána z národně-konzervativní strany Fidesz.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner