Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět obvinil evropské státy z poskytování útočiště politickým křídlům teroristických organizací, působících v Turecku. Zároveň označil za černý humor výhrady Evropské unie k zaváděným protiteroristickým zákonům v Turecku. Ty i podle nevládních organizací porušují lidská práva. Erdoganovi naopak vadí, že evropské země poskytují útočiště zastáncům Kurdů.

V projevu v metropoli Ankaře Erdogan zároveň vyjádřil naději, že EU zavede bezvízový styk s Tureckem nejpozději do října. „Čekáme především, že země EU upraví svoje zákony, které podporují terorismus,“ řekl Erdogan v narážce na politické zastoupení organizací hájících zájmy kurdské menšiny v Turecku.

„Evropské země i nadále zůstávají bezpečnými útočišti pro politická křídla teroristických skupin. To, že EU kritizuje naši zemi ohledně definice terorismu, je proto černý humor,“ dodal. Již minulý týden po nečekaném oznámení premiéra Ahmeta Davutoglua, že opouští svou funkci, Erdogan prohlásil, že Ankara své protiteroristické zákony nezmění.

Zmírnění těchto zákonů je ale součástí sedmi desítek požadavků EU, jež musí Ankara splnit, pokud chce bezvízového styku a obnovení rozhovorů o vstupu do EU dosáhnout. EU slíbila Turecku při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku výměnou za pomoc Turecka při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka.

Unie za to slíbila i obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc v řádu miliard eur ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech. Erdogan v pondělí vyjádřil naději, že bezvízový styk, o který usiluje Turecko ve vztahu k Evropské unii, urychlí vstupní proces Turecka do unie. Vzápětí ovšem zkritizoval Brusel, že ze slíbených peněz Ankara zatím nic moc nedostala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner