Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se nepřipojí k iniciativě starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL/Trojkoalice), který vyzval dopisem čínské velvyslanectví k pohřbením těl z výstavy Body the Exhibition v Praze. ČTK to sdělila Krnáčová, které zaslal Čižinský svůj dopis na vědomí. Podle primátorky mají organizátoři veškerá povolení. Expozice nabízí do 30. června k vidění více než 20 celotělových a dalších 300 exponátů pocházejících ze skutečných lidských těl.

„Ta výstava cestuje po celém světě a v Praze už také byla. Celý projekt je na té kontroverzi založen. Pokud by organizátoři neměli všechna potřebná povolení a souhlasy, pak by výstava byla ukončena. K tomu jsou tu ale instituce, které to musí posoudit. Já rozhodně nebudu psát čínské velvyslankyni, zda bychom tu těla mohli pohřbít. To mi přijde nemístné,“ uvedla Krnáčová.

Čižinský se ve svém dopise, který zveřejnil i na svém facebookovém profilu, opírá o zákon o pohřebnictví. Ministerstvo pro místní rozvoj prý radnici odepsalo, že na výstavě jsou skutečná lidská těla. Proto by dle starosty měla radnice postupovat dle zákona o pohřebnictví. „Ve smyslu tohoto zákona Vás žádám jako zástupce samosprávy o zajištění pohřbu zesnulých,“ píše v dopise Čižinský.

Podobné výstavy se v minulosti v tuzemsku setkaly s velkým zájmem veřejnosti i protesty ze strany odborníků z lékařského oboru či církve.

Návštěvníci mohou vidět lidská těla v mnoha pozicích. Pozornost je věnována také porovnávání nemocných a zdravých orgánů. Výstava pochází z dílny amerických producentů. Všechny exponáty pochází z reálných lidí. Expozice vznikla v laboratořích předních světových anatomů. Jednotlivé části těl prošly procesem plastinace, při které je tělní tekutina nahrazena silikonem. Metodu přinesl německý anatom Günther von Hagens.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner