Jednadvaceti dělostřeleckými salvami v Havaně a Santiagu de Cuba začaly dnes pietní akce, jimiž se Kuba loučí se svým bývalým prezidentem a komunistickým diktátorem Fidelem Castrem. V centru Havany se od rána scházely tisíce lidí. Devítidenní státní smutek vyvrcholí v neděli, kdy se koná Castrův pohřeb.

Kvůli dnešním akcím na Castrovu počest jsou zavřené školy i všechny státní úřady, informují zahraniční tiskové agentury. Na havanské náměstí Revoluce přišly tisíce lidí s květinami a obřími portréty bývalého prezidenta, který zemřel v pátek ve věku 90 let.

V 09:00 místního času (15:00 SEČ) zazněla první z řady dělostřeleckých salv na počest tohoto revolučního vůdce. Poté až do 18:00 místního času každou hodinu zazní jedna salva. Od úterý do soboty bude přes den dělostřelba v hodinovém taktu pokračovat a v neděli vojáci opět vypálí 21 salv.

Do úterý se mohou Kubánci rozloučit s Castrem v památníku národního hrdiny Josého Martího na havanském náměstí Revoluce, kde je zatím uložena urna s jeho popelem. Tam lidé mohou také podepsat prohlášení věrnosti Castrovým bolševickým ideálům. Od středy do soboty bude urna putovat po dalších městech směrem na východ země, poslední zastávkou bude Santiago de Cuba.

Smutek za Castra drží Kuba od soboty. Vlajky jsou stažené na půl žerdi, byly zrušeny koncerty i sportovní klání, zavřené jsou diskotéky a platí zákaz prodeje alkoholu. Státní televize, rozhlas a noviny musí připomínat Castrovy projevy, rozhovory a cesty do zahraničí, nechybějí ani vzpomínky předních kubánských činitelů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner