Přední kubánský disident Guillermo Fariñas zahájil druhý měsíc hladovky, kterou protestuje proti násilnostem kubánského režimu páchaným na politických oponentech. Napsala to agentura AFP. Fariñas, držitel evropské Sacharovovy ceny z roku 2010, novinářům vzkázal, že je odhodlán s hladověním „dojít až do konce“.

Čtyřiapadesátiletý opozičník vyhlásil od roku 2005 hladovku už zhruba třicetkrát, poslední v roce 2010, kdy nepřijímal potravu sto dní. Od 20. července, kdy drží nynější hladovku, byl už podle AFP třikrát hospitalizován, když ztratil vědomí. Lékaři mu podávají nitrožilní výživu.

Podle kubánských zdravotníků je Fariñas navzdory lékařskému dohledu ve špatném stavu, trpí bolestmi hlavy a kloubů a velmi zeslábl. V dopisu prezidentovi Raúlu Castrovi v červenci disident napsal, že bude odmítat potravu do doby, než kubánský režim zastaví „mučení, bití a pohrůžky smrtí“ při výsleších oponentů. Reakce na svůj dopis se nedočkal.

Kubánská vláda tvrdí, že v zemi žádní političtí vězni nejsou. Média, která jsou v rukou režimu, kritiku opozičních kruhů nezveřejňují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner