Do vedení Středočeského kraje se vracejí pohrobci bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), prohlásil dnes místopředseda ODS a odvolaný náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka. Zástupci nové koalice to odmítli. Ve středních Čechách se rozpadlo původní spojenectví ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, kraj povede ANO a ČSSD s podporou komunistů.

Kupka poukázal na to, že v nové krajské vládě jsou bývalý hejtman Miloš Petera nebo Zdeněk Seidl, kteří už zasedali radě kraje za Rathovy éry. „V každém případě to, co zažíváme, jsou praktiky, které přesně odpovídají té době,“ řekl Kupka v narážce na průběh dnešního zastupitelstva. ODS se dnes nepodařilo prosadit ani přestávku. „Určitě si nepřipadám jako Rathův pohrobek, já se za ty čtyři roky, co jsem tady byl naposled, nemám za co stydět,“ reagoval Petera. ČTK také řekl, že odbor životního prostředí, který bude znovu řídit, za Rathovy vlády fungoval dobře.

Petera odmítl i Kupkova slova, že ČSSD ve středních Čechách pokračuje v sebevraždě za asistence komunistů a pod taktovkou hnutí ANO. Namítl, že ANO vyhovělo požadavku ČSSD, aby bylo obnoveno žákovské jízdné a nebyly privatizovány nemocnice a sociální služby.

Odvolanému radnímu pro školství Janu Skopečkovi (ODS) není jasné, jak může nějaká politická strana otočit o 180 stupňů a ze středopravicové koalice se jedním hlasováním dostat do koalice s extrémní levicí. Pokládá za zvláštní, že ANO na centrální úrovni ve stejný den den vyzývá k vytvoření středopravicové vlády a v regionu odvolává radní za ODS a utvoří koalici s KSČM. ODS podle něj nicméně bude konstruktivní opozicí.

Zástupci ODS i STAN dnes kritizovali zapojení KSČM do rozhodování o krajských záležitostech. „Ve Středočeském kraji vznikla dnešního dne koalice 3K – korupce, koryta, komunisté,“ prohlásil Kupka. Dodal, že podle neoficiálních zpráv stojí za rozpadem koalice ve středních Čechách také šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Je to ukázka, jak chce ANO vládnout,“ dodal. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) to už ale dříve odmítla.

Na dotaz ČTK, zda ODS neměla před rokem raději trvat na koalici bez ANO, Kupka řekl, že to nebylo reálné. Podle něj tehdy situaci ovlivnilo především rozhodnutí Starostů, kteří preferovali koalici s ANO a nechtěli vyjednávat s ČSSD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner