Součástí příměří v Sýrii, které za garancí Ruska a Turecka začne platit o dnešní půlnoci (23:00 SEČ), nebudou kurdské milice YPG. Podle agentury Reuters to v Ankaře oznámila opoziční Svobodná syrská armáda (FSA) s tím, že zástupci kurdské Strany demokratické unie (PYD), která je politickým křídlem YPG, rovněž nebudou pozváni na mírové rozhovory o Sýrii svolané do kazašské metropole Astany.

„Dohoda o zastavení palby v Sýrii je mezi režimem a opozicí, nezahrnuje proto kurdské milice YPG nebo (teroristické hnutí) Islámský stát,“ citoval Reuters prohlášení FSA.

FSA také uvedla, že se příměří podřídí a že se také zúčastní rozhovorů v Astaně. Zároveň ale sdělila, že během nynějších jednání o příměří se nesetkala s žádným zástupcem syrské vlády.

„Rozhovory o politickém řešení budou ve shodě s ženevským procesem,“ dodala FSA s tím, že autoritářský syrský prezident Bašár Asad nebude mít v budoucí Sýrii žádné místo. FSA tak odkázala na dřívější ujednání, která předpokládají, že mírový politický proces vyústí v novou ústavu a volby.

O zapojení FSA do příměří již dříve během dne informovala Syrská národní rada (SNC), která je hlavní syrskou exilovou politickou silou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner