Pražská kancelář kurdských milicí Lidové obranné jednotky (YPG) ukončila podle deníku Právo činnost. Zástupci Kurdů totiž v Česku „narazili na zavřené dveře“. Ministerstvo zahraničí Právu potvrdilo, že se spolkem YPG Evropa neudržovalo a neudržuje žádný kontakt. Pražské zastoupení otevřely kurdské milice YPG letos na jaře.

Na začátku měli Kurdové velké plány navázat v České republice spolupráci s politiky a najít podporu pro uznání svého národa, který usiluje o vytvoření vlastního státu. Otevření kanceláře na pražských Vinohradech představily YPG médiím už v dubnu, nyní ale po několika měsících kancelář končí.

Zhruba pětičlenný spolek založený loni na podzim vedl Šeruan Hassan s trvalým bydlištěm v Nizozemsku. Za cíl měl prospěšnou činnost „v oblasti ochrany a podpory zájmů žen a mužů Kurdistánu“. V plánu byla kromě propagace Kurdů a humanitární pomoci zejména mezinárodní spolupráce. Kurdové jsou na Blízkém východě aktivními bojovníky proti samozvanému Islámskému státu. V Česku jich žije zhruba 300, v Evropě celkem pak více než milion, přičemž největší komunita je v Německu (minimálně 700 000). Velkým problémem ovšem je, že Kurdové žijí jako menšina hlavně na území již existujících států – hlavně v Iráku, v Turecku, Sýrii, Íránu a také na Kavkaze.

Česká diplomacie se od začátku stavěla ke spolupráci a kontaktům s YPG zdrženlivě. „Česká republika neuznává tzv. syrský Kurdistán jako subjekt mezinárodního práva. Ministerstvo zahraničních věcí v minulosti neudržovalo a ani nyní neudržuje se spolkem žádný kontakt,“ sdělila Právu mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Kurdská kancelář v Praze zřejmě narazila na problémy, které jsou kombinací diplomacie a bezpečnostních rizik. Podle politologa Michaela Murada z Masarykovy univerzity v Brně česká diplomacie vychází z napojení YPG na Stranu demokratické unie (PYD) a Stranu kurdských pracujících (PKK), které Evropská unie i USA považují za teroristické organizace. „Klíčové je, že jsme spojencem s Tureckem, které je v NATO, a může tam být zájem Turecka, aby u nás taková kancelář nebyla,“ naznačil Murad.

Advokát Slavomír Hrinko, který spolku poskytoval právní služby a na jehož adrese je kancelář zapsaná, potvrdil, že YPG Evropa nemá prodlouženou nájemní smlouvu.„Jako vlastník nemovitosti jsem požádal o to, aby sídlo bylo vymazáno,“ dodal. Aktivity spolku nemůže kvůli advokátní mlčenlivosti komentovat.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner