Kurdští povstalci dnes na jihovýchodě Turecka zaútočili na policejní konvoj a usmrtili tři muže zákona. S odvoláním na turecké bezpečnostní představitele o tom informovala agentura Reuters. Za útokem podle nich stojí bojovníci ze Strany kurdských pracujících (PKK).

Výbušniny byly umístěny na dálnici v provincii Mardin a odpáleny na dálku, když v místě policisté krátce po poledni projížděli. Policie cestovala v obrněných vozech.

PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku. Za teroristickou organizaci ji kromě Ankary považuje také Evropská unie a Spojené státy.

Ankara proti PKK vede znovu válku od loňského léta, kdy s ní přerušila mírový proces. Na její cíle útočí nejen na jihovýchodě Turecka, ale i na severu Iráku, kde má organizace své velitelství. Při násilnostech přišlo od té doby o život přes 40.000 lidí, většinou Kurdů.

Situace v Turecku je v posledních dnech velmi napjatá v souvislosti se zmařeným pokusem o převrat z 15. července. Vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se pokusila svrhnout část armády. Při násilnostech zahynulo přes 200 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner