Rusko dalo před návštěvou svého prezidenta Vladimira Putina v Japonsku najevo, že se nechce vzdát Kurilských ostrovů. O jejich předání Japonsku v současnosti ani nijak nejedná, sdělila předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková, která je na návštěvě v Tokiu.

„Ruská správa ostrovů je ukotvena v jistém dokumentu mezinárodního práva. Rusko se této správy nemůže jen tak vzdát,“ sdělila podle agentury Reuters Matvijenková prostřednictvím tlumočníka.

Putin má Japonsko navštívit v prosinci. Japonský premiér Šinzó Abe se chtěl při této příležitosti pokusit přiblížit vyřešení dlouholetého sporu o ostrovy. O část pásu ostrovů mezi Kamčatkou a japonským Hokkaidó se obě země přou již od roku 1945.

V uplynulých měsících se objevily pozitivní signály, když Abe nejdříve v květnu oznámil, že se s Putinem dohodl na kompromisu. Mírová smlouva však v létě nepřišla, stejně tak při zářijovém setkání ve Vladivostoku, přestože Abe po něm vyjádřil optimismus.

Jádro více než 70 let trvajícího sporu tvoří ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupina ostrůvků Habomai, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Japonsko tam ruskou suverenitu neuznává a svůj nárok zakládá na dohodě z roku 1855. Šimodská dohoda tehdy přisoudila všechny zmiňované ostrovy Japonsku, ty severnější zase Rusku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner