Vídeň 16. prosince (ČTK) – Šéf rakouských lidovců (ÖVP) a budoucí rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes představil novou koaliční vládu, na níž se v pátek dohodli lidovci s pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Kurz ujistil, že bude proevropská a bude usilovat o Evropu, v níž bude posílen princip subsidiarity. Mezi její programové priority bude patřit také snížení daňové zátěže, posílení bezpečnosti, zastavení ilegální imigrace, digitalizace či rozvíjení přímé demokracie. Vláda má složit přísahu v pondělí.

Kurz dnes ráno koaliční dohodu a složení vlády nejdřív představil prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi a poté koaliční ujednání schválila předsednictva obou koaličních stran. Odpoledne jejich předsedové představili podrobnosti i veřejnosti.

Kurz potvrdil, že prezident naléhal na to, aby vláda byla proevropská, a v personálních otázkách vyslovil požadavek, aby ministerstva vnitra a spravedlnosti byla každé v rukou jiné strany. Těmto podmínkám bylo vyhověno, upozornil Kurz.

„Dohodli jsme se na jasném proevropském směřování s cílem posilovat subsidiaritu,“ prohlásil Kurz, který už v pátek oznámil, že se jeho strana dva měsíce po parlamentních volbách dohodla s FPÖ na nové koalici. „Přispějeme jako aktivní a spolehlivý partner k dalšímu rozvoji EU, přičemž pozornost by měla být upřena na princip subsidiarity,“ stojí prý ve vládním programu.

Ministři nominovaní FPÖ nakonec stanou i v čele resortů, jako jsou zahraničí, vnitro i obrana. Cílem koalice ÖVP a FPÖ je mimo jiné zastavení ilegální migrace a urychlení azylového řízení, což byla často zmiňovaná témata už v předvolební kampani. Kromě toho má být o 2100 zvýšen počet policistů.

Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache potvrdil, že souhlasil s tím, aby vyloučil uspořádání referenda o vystoupení Rakouska z EU. Na členství Rakouska v EU a dalších mezinárodních organizacích se tak nemá nic změnit. Referenda k těmto tématům nebudou v následujících pěti letech připuštěna, i když ve všech ostatních oblastech má být přímá demokracie posílena. „Pouze v silné Evropě může být silné Rakousko, v němž budeme schopni využít šance 21. století,“ citovala z předmluvy k vládnímu programu o 180 stranách agentura DPA.

Strache zároveň prohlásil, že by byl rád, kdyby byly zrušeny sankce proti Rusku. Pokud se však v EU pro to nenajde většina, bude většinový postoj ctít. Kurz poznamenal, že stávající rakouský postoj vůči sankcím se nezmění.

Kurz dále slíbil, že nová vláda nebude zavádět nové daně. Daňová zátěž má být snížena na evropský průměr, nyní je prý vyšší. Jedenatřicetiletý Kurz, který se na počátku příštího týdne stane nejmladším šéfem vlády v Evropě, mezi cíli vlády zmínil také například úsilí o odbourávání regulací, flexibilnější pracovní dobu nebo digitalizaci. Rakousko by podle Kurze zároveň mělo být zemí, kde se vyplácí pracovat a v níž existuje sociální systém, jenž pomáhá skutečně potřebným.

Kurz a Strache na společné tiskové konferenci představili také složení dohodnutého kabinetu.

Lidovci budou mít ve vládě kromě kancléře mimo jiné ministra financí. Bude jím dosavadní šéf pojišťovny UNIQA Hartwig Löger. Dosavadní předsedkyně Národní rady Elisabeth Köstingerová zamíří do čela resortu zemědělství a vedení zákonodárného sboru po ní má převzít dosavadní lidovecký ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

Svobodné bude v kabinetu zastupovat vicekancléř Strache, jenž bude mít na starosti i záležitosti sportu, a dalších pět ministrů. Ministrem vnitra bude dosavadní generální tajemník FPÖ Herbert Kickl, ministryní zahraničí expertka na Blízký východ, nestranička za FPÖ Karin Kneisslová, ministrem obrany voják a štýrský regionální politik Mario Kunasek. Loňský prezidentský kandidát FPÖ Norbert Hofer se stane ministrem infrastruktury.

FPÖ se k podílu na vládě vrací po více než deseti letech. Koaliční rozhovory s lidovci vedli od října, kdy ÖVP vyhrála volby a FPÖ skončila třetí, těsně za sociálními demokraty (SPÖ) dosavadního kancléře Christiana Kerna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner