Vítěz rakouských parlamentních voleb a očekávaný budoucí kancléř Sebastian Kurz nemá zájem o přičlenění své země k visegrádské skupině (V4), kterou tvoří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Na dnešní návštěvě Bruselu předseda lidové strany ÖVP Kurz podle agentury APA zdůraznil, že jeho vláda bude proevropská. Některé postoje V4 jsou naopak v Evropské unii vnímány jako kritické vůči Bruselu.

„Považujeme se za předmostí Evropské unie,“ řekl o alpské republice Kurz. „Chci úzce spolupracovat s Německem a Francií a s dalšími státy. Zároveň chci mít dobré vztahy s východní Evropou. Cílem je napětí v Evropské unii zmírnit a ne zvětšit,“ uvedl.

Kurz k tomu dodal, že pokud Rakousko, které leží v geografickém srdci Evropy, bude k jednotě unie moci nějak přispět, tak to učiní. „To ale neznamená přistoupení k visegrádským státům,“ vysvětlil.

V Rakousku se v poslední době o možném přičlenění k V4 pod Kurzovým vedením hovořilo, jako společný zájem pak byl často zmiňován kritický postoj k migrační krizi. Kurz k těmto spekulacím dnes řekl, že je šířila sociální demokracie SPÖ, která ve volbách skončila na druhém místě za lidovci.

O rakouském členství ve V4 mluvil v předvolební kampani také šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Jeho strana, kterou kritici označují za pravicově populistickou, skončila ve volbách třetí a předpokládá se, že by mohla s ÖVP vytvořit vládní koalici. FPÖ se o připojení Vídně k visegrádskému uskupení již neúspěšně pokoušela, loni v říjnu ale požadavek svobodných odmítl rakouský parlament.

Rakousko by jako člena V4 rád viděl například český prezident Miloš Zeman. Loni v reakci na Kurzovy postoje v roli ministra zahraničí označil Vídeň za vítaného spojence. Jako příklad společných zájmů zmínil Zeman právě otázku migrace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner