Na 12.000 obyvatel německého města Oranienburg muselo dnes opustit domovy kvůli odstranění letecké pumy z druhé světové války. Čtvrttunovou bombu odhalili pracovníci čtyřicetitisícového města v rámci programu, při němž pátrají po nevybuchlých válečných náložích ukrytých v zemi. Pyrotechnici pumu odpoledne zneškodnili, uvedl server deníku Märkische Allgemeine.

Bomba byla nalezena v centru Oranienburgu v oblasti, kde už letos objevili pracovníci města dvě válečné dýmovnice. Úřady nařídily evakuaci okruhu o průměru dvou kilometrů kolem místa nálezu a uzavřely také železniční nádraží, odkud jezdí příměstské vlaky do Berlína. Kromě bytů musely být evakuovány také školy a školky a jedna nemocnice.

Puma ležela v hloubce 5,5 metru. Policejní pyrotechnici se obávali, že pokud bude nálož poškozená, bude nutné ji kontrolovaně odpálit. Nakonec se jim ji ale podařilo zneškodnit bez exploze a policie povolila lidem, aby se po 14:30 SELČ začali vracet do evakuované oblasti.

Oranienburg ležící severně od Berlína byl za války terčem intenzivního amerického bombardování, protože v něm sídlilo mnoho zbrojních firem. Od sjednocení Německa v roce 1991 už pyrotechnici ve městě zneškodnili 195 leteckých pum a úřady předpokládají, že je v zemi ukryto ještě zhruba 300 nevybuchlých náloží. Letos uvolnila radnice na pátrání po nich tři miliony eur (81 milionů Kč), v příštím roce to budou čtyři miliony.

Koncem války svrhly spojenecké letouny na Německo miliony tun munice. V německých městech se dodnes často objevují nevybuchlé letecké pumy, zejména při stavebních pracích. Odborníci odhadují, že jen v Berlíně je pod zemí na 3000 bomb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner