Také na jihočeských hraničních přechodech s Rakouskem dnes byly zesíleny kontroly poté, co Německo v neděli zavedlo kvůli silné přílivové vlně uprchlíků kontroly na hranicích s Rakouskem. V Dolním Dvořišti se kvůli kontrolám nákladních aut a dodávek v odpolední dopravní špičce tvořila téměř kilometrová kolona. Řidiči musí počítat s asi půlhodinovým zpožděním. V Českých Velenicích je klid.

„Nemám od policie vůbec žádné informace. Nevím, co mám říkat lidem, kteří jezdí do Rakouska za prací. Ptají se mě, proč stojí v kolonách,“ řekla ČTK starostka Dolního Dvořiště Helena Panská. „Stejně jako já mají informace jenom z televize,“ uvedla.

Také v Českých Velenicích jsou na železničním nádraží a na přechodech policejní hlídky. Podle starosty Jaromíra Slívy (ČSSD) je ale ve městě klid, kolony se nikde netvoří. „Velenice nejsou hlavním tranzitním přechodem. Informace mám, kdyby došlo k nějaké situaci, která by vyžadovala pozornost, tak budu informován, zatím žádné novinky nemám,“ řekl Slíva ČTK.

Podle něj hlídky zřejmě mají za úkol sledovat příliv migrantů do České republiky, ne do Českých Velenic. „Pokud by vyvstala situace, která by vyžadovala bezpečnostní opatření, tak to nebude záležitostí jedné hlídky, ale doufám, že k tomu nedojde,“ dodal Slíva s tím, že obec má tři městské strážníky a služebna státní policie je vzdálená téměř 20 kilometrů.

Situace na jihu Čech je z hlediska migrace podle policejního mluvčího Jiřího Matznera klidná. Počet zadržených migrantů na jihu Čech podle cizinecké policie klesl. V minulém týdnu byly na území kraje zadrženy pouze tři osoby.

„Začátkem minulého týdne si policejní hlídka všimla dvou mladých podezřelých mužů v Českých Budějovicích na Strakonické ulici. Při kontrole policisté zjistili, že se jedná o zhruba třicetileté muže, uprchlíky z Afghánistánu. Muže si převzali specialisté z odboru cizinecké policie k dalším opatřením,“ uvedl Matzner.

V úterý pak hlídka cizinecké policie ve vlaku Linec – České Budějovice zadržela třetího muže z Afghánistánu. Následně policisté zjistili, že zadržený je veden jako žadatel o azyl v Rakousku. V České republice však pobývá bez platného cestovního dokladu a oprávnění. V rámci vydaného správního rozhodnutí je povinen republiku do týdne opustit.

Za uplynulých sedm měsíců letošního roku se v meziročním srovnání zvýšil příliv běženců do ČR zhruba o 109 procent. Od ledna do srpna jich policie v ČR zajistila 6092, což je o 3214 běženců více než ve stejném období loňska. Většinu z nich tvoří Syřané prchající před válkou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner