V souvislosti s červencovým zmařeným pokusem o státní převrat zadržela dnes turecká policie dva zaměstnance holdingu Dogan, který mimo jiné vlastní noviny Hürriyet, tiskovou agenturu Dogan a televizní stanici CNN Türk. Hlavního právního poradce a bývalého výkonného ředitele úřady podezřívají z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Chod holdingu akce nijak nenarušila, uvedla s odvoláním na samotný Dogan agentura Reuters. Ve východním Turecku dnes padly první tresty kvůli červencovému puči.

Dogan vlastní akcie ve firmách působících v oblasti médií, finančnictví, energetiky a cestovního ruchu. Policejní razie se podle holdingu zaměřila pouze na kanceláře obou zadržených osob, kterými jsou právník Erem Turgut Yücel a bývalý ředitel Yahya Üzdiyen, a na jejich soukromé byty.

Už v prosinci skončil ve vazbě další vysoce postavený představitel holdingu Barbaros Muratoglu. Podezřelý je z napomáhání teroristické organizaci. Za teroristy označují turecké úřady hnutí, které vede muslimský duchovní Fethullah Gülen dlouhodobě žijící ve Spojených státech. Gülena turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viní ze zosnování červencového pokusu o vojenský puč. Duchovní to odmítá a říká, že Erdogan mohl převrat zorganizovat sám, aby si upevnil moc v zemi.

Turecké úřady dnes vydaly zatykače na dalších 380 podnikatelů, které viní z finanční podpory Gülenova hnutí, a podle listu Hürriyet také na 105 manželek vysoce postavených armádních důstojníků, které měly hnutí duchovního rovněž podporovat.

Ve východoturecké provincii Erzurum dnes soud poslal na doživotí do vězení dva armádní velitele. Podle listu Hürriyet jde o první rozsudek v souvislosti se zmařeným pokusem o převrat.

Od červencového pokusu o puč, při kterém zahynulo více než 240 lidí, turecké úřady zadržely, propustily nebo postavily mimo službu kolem 120.000 lidí včetně vojáků, policistů, státních úředníků, novinářů, učitelů, soudců a státních zástupců. Několik tisíc se jich od té doby vrátilo na svá místa. Zhruba 41.000 lidí čeká ve vazbě na začátek svého soudního procesu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner