Nově zvolený americký prezident Donald Trump (Republikánská strana) je oproti Hillary Clintonové (Demokratická strana) pravicovým politikem. Chce výrazně nižší daně pro všechny, nechce podporovat solární barony… Proto ho také ve volební kampani podpořily stovky ekonomů z univerzit po celých Spojených státech. V mezinárodním obchodě však má poněkud levicové nápady, jak se ukazuje na příkladu amerických automobilek.

Americká automobilka Ford Motor zruší plán na výstavbu továrny v Mexiku za 1,6 miliardy dolarů (41,6 miliardy Kč). Firma dnes uvedla, že místo toho investuje 700 milionů USD do své továrny v americkém státě Michigan. Investiční plány Fordu v Mexiku se dříve staly terčem ostré kritiky ze strany budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Automobilka o plánech na výstavbu mexického závodu informovala začátkem května. Trump tehdy její rozhodnutí označil za „naprostou ostudu“. „Pokud budu prezidentem, takové směšné transakce, které likvidují (v USA) pracovní místa, se nebudou dít,“ uvedl tehdy.

Trump během své předvolební kampaně zdůrazňoval potřebu chránit americký průmysl před odlivem pracovních míst do zahraničí. Kvůli zahraniční výrobě dnes kritizoval i největší americkou automobilku General Motors. Pohrozil, že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Automobilka nicméně v reakci na Trumpova slova uvedla, že drtivou většinu vozů Chevrolet Cruze určených pro americký trh vyrábí ve Spojených státech.

Americké automobilky tak budou nuceny využívat drahou americkou pracovní sílu, čímž se bude výroba automobilů prodražovat. Spojené státy navíc kvůli tomu budou do značné míry zbytečně montovnou, ačkoli se v posledních desetiletích výrazně prosazovaly v oblasti obchodu či zdravotnictví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner